2020’de İnternetten Para Kazanma Yolları (35+ Yöntem)

Bir şekilde bu yazımızla karşılaştınız çünkü internetten para kazanmak istiyorsunuz. Belki düzenli gelirinizden ayrı, bir internetten para kazanma yöntemi ile yan gelir elde ederek birkaç fatura ödemeyi, belki de mevcut işinizi değiştirmek istiyorsunuz.

Sebebiniz ne olursa olsun, internetten para kazanma yolları gün geçtikçe daha da artıyor. Ancak unutmayın, internetten para kazanmak artık daha kolay olsa da piyasada oldukça fazla dolandırıcılık vakaları ve verimsiz para kazanma yöntemleri bulunuyor.

Aşağıda, gerçekten çalıştığı onaylanmış yaklaşık 37 farklı internetten para kazanma yöntemini bir araya getirdik. Bazı yöntemler kendi web sitenizi kurmayı gerektiriyor, bazıları ise çeşitli büyük platformlardaki hedef kitlelere ulaşmayı.

Bir Blog veya Web Sitesi ile İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanmanın uzun süredir mümkün olduğu ilk yöntemi, kendi web sitenizi kullanmaktır. Bir niche belirleyin, trafiğinizi arttırın ve ardından bu trafiğe ürün ve hizmetlerinizi satın.

Bir web siteniz olmasının güzel yanı, nasıl kâr edeceğinizi planlarken tamamen özgür davranabilmenizdir.

Web sitenizle internetten para kazanma yollarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Ancak kâr etmek için kuracağınız web sitesine başlamadan önce bir hosting hizmetine ihtiyacınız var. Hostinger’da, yeni başlayanlar için kusursuz planlarımız bulunuyor.

Web Sitenize Bugün Başlayın

İşte internet üzerinden para kazanma yolları!

 1. Güzel bir Blog Sitesi İle İnternetten Para Kazanma

Bir çok kişi fikirlerini belirtmek veya yaratıcılığını konuşturmak için blog sitesi açmaktadır.

Ancak çoğu durumda insanlar blog sitelerinden para kazanmakla kalmıyor hatta Huffington Post gibi devasa şirketlere dönüştürüyor.

Blog siteleri oluşturarak internetten para kazanma

Bütün bloggerlar bu rakamlara ulaşacak diye birşey yok ancak doğru yaklaşımı uygularsanız blog siteniz aracılığıyla internetten para kazanma hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Bir blog sitesinde önemli olan nokta uzun vadeli vizyondur. Hemen para kazanmaya başlamayacaksanız ancak yeteneklerinizi arttırıp, yazılarınızı geliştirerek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eğer amacınız internetten para kazanmak üzere bir blog sitesi açmaksa, aşağıdaki maddeleri unutmamalısınız:

 1. Sağlık, finans, insan ilişkileri, hobiler veya kişisel gelişim gibi evergreen yani ölümsüz bir tema seçin;
 2. Herhangi bir konuda her zaman en iyi kaynağı oluşturmaya odaklanın;
 3. SEO eğitimi alın ve sitenizi arama motorlarında yukarılara taşıyın;
 4. Popüler bloggerlar ve influencerlar ile etkileşime geçin.

Yukarıdaki ipuçları doğru rotayı belirlemenize yardımcı olacaktır. Trafik almaya başlayan kuvvetli bir blog sitesine sahip olduğunuzda üzerinden para kazanmak için bazı fırsatlar doğacaktır, bunlardan bazıları:

 • Ücretli reklamlar;
 • Kendi ders veya ürünlerinizin satışı;
 • Affiliate ürün satışı;
 1. Bir Affiliate Web Sitesi Oluşturun

Bir affiliate sitesi kurmak için belirli ürünleri tavsiye etmeli veya incelemelerini yapmalısınız. Ardından birisi sizin sitenizde bulunan bağlantıyı kullanarak bu ürünü satın aldığında, siz de bir komisyon kazanırsınız.

Bu yöntem büyük paralar kazandırıyor gibi görünmese de sadece affiliate gelirleri üzerine kurulan milyon dolarlık siteler bulunuyor.

Örneğin WireCutter sitesi size tanıdık geliyor olabilir. Nitekim WireCutter yakın zamanda New York Times tarafından 30 milyon dolar karşılığında satın alındığından, bu yöntem oldukça kazançlı olabilir. Ayrıca Lucieslist adında bebek ürünleri inceleme sitesi ve Outdoorgearlab adında kamp ve yürüyüş ürünleri incelemesi sitesi de bulunmaktadır.

Kendi affiliate sitenizi kurmak için sitenizin konusuna uyan bir ortaklık programına katılın. Hatta, bilgisayarlar ve teknolojiyle alakalı bir blogunuz varsa bunu Hostinger’da bulunan ortaklık programı ile de yapabilirsiniz!

Hostinger iş ortaklığı ile internetten para kazanma

Örneğin Bitcatcha adlı web sitesi hosting hizmetleri, VPN araçları ve site kurcularla ilgili incelemeler sunar. Her defasında bir üründen bahsedildiğinde gönderinin içinde bir ortaklık bağlantısı da içerilmektedir.

Hostinger Ortaklık Program’ına üye olduktan sonra bütün kampanyalarınız takip edebileceğiniz bir ortaklık kontrol paneline erişim sağlayacaksınız. Daha sonra ise satışları artırmak için bannerlar, ekitaplar ve bilgi görselleri gibi sunulan pazarlama materyallerini kullanın.

Hostinger’ın ucuz planları yüksek bir dönüşüm oranı sağladığından gelirlerinizi artırmak için daima olanak bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı size adanan hesap yöneticisinden öneri ve tavsiye alabilirsiniz. Size yardım etmekten mutluluk duyacaklardır.

 1. Bir eTicaret Sitesi Oluşturma

Son yıllarda eTicaret sitelerinde bir patlama yaşanıyor. WordPress ve WooCommerce gibi platformlar sayesinde bir eTicaret sitesi oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Eğer fiziksel ürünlerle uğraşmayı ve satmayı tercih ediyorsanız, bir eTicaret sitesi açmak sizin için kazançlı olabilir.

Başarılı bir online eTicaret sitesi için iki yöntem bulunuyor:

 1. Belirli bir alıcı grubu için fiziksel bir ürün oluşturmak ve bu ürünün satışı.
 2. Yabancı ülkelerde ucuza imal edilmiş ürünleri satın alıp tekrar paketledikten sonra kar marjı ile satışa çıkarmak.

İlk yöntem oldukça başarılı olabilir ancak satacağınız ürünle gerçekten ilgili olmalı ve eTicaret sitenizi başarıya taşımak için araştırmalar yapmayı göze almalısınız.

Ancak SkinnyMe TeaBeardbrand ve Ratio Coffee gibi devasa başarıya ulaşmış dükkanlar gösteriyor ki, siz de eTicaret sitenizle başarının doruklarına çıkabilirsiniz.

Eğer ilk yöntem ilk online ticaret maceranız için biraz riskli görünüyorsa, o halde ikinci yöntemi düşünebilirsiniz. Bu yöntemde AliExpress gibi bir platformdan bir ürün belirliyoruz, ürünü tekrar paketliyoruz ve kendi sitemiz aracılığıyla tekrar satıyoruz.

Doğru ürünleri satmanın yanında ayrıca ürünleri nasıl kargolayacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Kargo işlemlerini kendiniz de halledebilirsiniz veya bu iş için başkalarını bulabilirsiniz. Son olarak drop shipping adı verilen popüler yöntemi kullanmanız da mümkün.

 1. Web Hosting Reseller

Hosting reseller tabiri yani tekrar pazarlama, internetten para kazanma yollarından bir diğeridir. Hatta bir diğer projemiz olan Hosting24 ile biz de bu hizmeti vermekteyiz.

reseller hosting ile internetten para kazanma

Hosting reseller kavramı basit olarak bir sunucu alanı kullanarak bunun üzerinden kendi web hosting markanızı oluşturmaktır. Bu sayede:

 1. Gücünü cPanel’den alan web hosting hesapları oluşturabilir;
 2. Özel kaynak limitleri belirleyebilir (disk alanı, bant genişliği vs gibi)
 3. WHM kullanarak bütün hesapları yönetebilirsiniz.

cPanel, bir hosting hesabı oluşturmanın en popüler aracı olduğundan yeni kullanıcılar çekmek oldukça kolay olacaktır. Sunucu uptime süresi dahili yönetici ekibi tarafından gözetlenir.

Son olarak 7/24 destek ekibi bütün soru ve sıkıntılarınız için hazır bekliyor olacaktır.

Tüm bunları hesaba kattığımızda siz sadece yeni kullanıcı kazanmaya odaklanarak bütün teknik işleri bize bırakabilirsiniz.

Eğer web hosting çalışma prensibi hakkında bilgi sahibiyseniz, bu hizmetin tekrar satışını yapmak oldukça kolay olacaktır. Kim bilir belki de sıradaki web hosting devi siz olacaksınız!

 1. Dijital bir Ders Oluşturun

Günümüzde dijital dersler neredeyse her yerdeler! Dolayısıyla eğer başkalarının para ödemek isteyeceği bilgilere sahipseniz, bu yöntem sizin için ideal olabilir.

Kendi derslerinize sahip olmanın yanında, BitDegree gibi öğrenme platformları öğretmen olabilmeniz için imkanlar sunmaktadır. Yetenek ve tecrübelerinizi binlerce öğrenmeye aç kişiye sunmak için eşsiz bir fırsat.

eğitici dersler oluşturarak internetten para kazanma

Dijital dersler çok çeşitli farklı formatlarda üretilebilir. Basit PDF dosyalarından, özel oluşturulmuş video derslere kadar seçenekleriniz oldukça çeşitli.

Online dersler oluşturmak internetten para kazanma yolları arasında güçlü bir yöntemdir çünkü tamamen sizin kontrolünüz altında olduğundan kazanabileceğiniz para miktarında bir sınır bulunmuyor.

Eğer bir dijital ders oluşturmayı düşünüyor ancak ne hakkında olacağına karar veremiyorsanız, hedef kitleniz üzerinde bir anket yapabilirsiniz. İnsanlar genellikle ne tür bilgiler için para ödemeye meyilli olduklarını belirtme eğilimdedirler.

Örneğin Learn Scrivener Fast dersi tamamen yeni yazarlara Scrivener programının ince detaylarını öğretmek üzere oluşturulmuştur. Bu dersin hocası Joseph Michael bu ders fikrini Michael Hyatt’ın blog sitesinde bulunan yorumları okuyarak edinmiştir ve şu an için altı basamaklı paralar kazanan bir şirket!

 1. Bir Üyelik Sitesi Kurun

Üyelik sitelerinde son günlerde bir patlama yaşanmakta. Bu fikrin uygulanması oldukça basit. Ancak hali hazırda bir hedef kitleniz olması gerekiyor.

Örneğin, Mark Manson popüler bir kişisel gelişim blog sitesi sahibi. Sitede kullanıcıların online derslere, harici makalelerin erişimine olanak sağlayan bir üyeler bölümü bulunuyor. Hayranları için bu durum harika bir alışveriş.

İnsanlar web sitenizi tarzınızı sevdiğinden ve ilgilerini çektiği için zaten ziyaret ediyor. Dolayısıyla bir üyelik bölümü oluşturarak içeriğinizin bir kısmını ücretli hale getirebilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden herkes bu teklifi değerlendirmeyecektir ancak ilgili hayranlarınız bu teklifi karşı koyulamaz bulacaktır.

Sitenizde oluşturacağınız üyelik türü sitenizin türüne ve premium içeriğinizle gireceğiniz derinlik seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer bu fikri beğendiyseniz WordPress üyelik eklentisi içeren site nasıl yapılır adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

 1. Reklam Alanı Satışı
Google Adsense ile internetten para kazanma

Hepimiz internette gezinirken sundukları içerik üzerinde reklamlar görmüşüzdür. Bu reklamlar bazen baş ağrıtabilirken bazen sahip olduğunuz içerikle müthiş bir uyum içinde olabilir.

Siteniz üzerinden reklam aracılığıyla online para kazanmak için doğal olarak büyük oranda trafik sahibi olmanız gerekiyor. Eğer sitenizdeki büyük oranda trafik varsa ve bu rakam gittikçe büyüyorsa, internetten para kazanma için bu yöntem size en uygunu olabilir.

Kazanacağınız para sahip olduğunuz trafikle orantılı olacaktır ancak genellikle tıklanma sayısına ve reklam ağına bağlı olarak kazanç sağlarsınız.

Arasından seçim yapabileceğiniz çeşitli reklam ağları bulunmaktadır.

Google AdSense muhtemelen en tanıdık olduğunuz reklam platformudur. Google AdSense ile bir reklam ağına katılarak, onay aldıktan sonra sitenize reklamlar ekleyebilirsiniz. Tipik olarak Adsense reklam ödemeleri, trafiğiniz aylık milyonları bulmuyorsa çok büyük miktarlara ulaşmayacaktır.

Ezoic ve Media gibi farklı reklam ağları da bulunmaktadır. Her ikisi de bir onay sürecine ve site değerlendirme aşamasına sahiptir. Bu ağlar reklam gelirlerinizi optimize etmek için ayrıca size yardım sağlamaktadır.

Eğer bir reklam ağı ile çalışmak istemiyorsanız ayrıca kendi reklamınızı yapmanız da mümkün. Eğer belirli bir hedef kitleniz varsa, bu seçenek oldukça başarılı olabilir. Diyelim ki uyku sağlığıyla ilgili bir siteniz var. Bir reklam ağına katılmak yerine büyük yatak firmalarına reklam alanı satmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca sponsorlu içerik üretme seçeneğiniz de mevcut. Bu sistemde bir şirket size online para ödeyerek siteniz üzerinde içerik yayınlıyor. Buzzfeed ve Millo gibi siteler bu yöntemi kullanmaktadır.

 1. Hizmet Satışı Yapabilirsiniz

Web siteniz üzerinden hizmet satışı yapmak internetten para kazanmanın en hızlı yollarından birisidir.

Hizmet satışı için takip edebileceğiniz iki farklı yaklaşım bulunuyor:

Bir Eğitim Bloğu Oluşturarak Hizmet Satışı

Belirli bir konu hakkında kullanışlı bilgiler içeren niche bir blog sitesi oluşturun. Örneğin sağlıklı yaşamla ilgili bir blog siteniz var ve ortalama büyüklükte bir kitleniz.

Bu noktada sitenize ister internet üzerinden, ister kişisel olarak sağlık koçluğu gibi hizmetler ekleyebilirsiniz.

Basit bir Web Sitesi Oluşturarak Hizmet Pazarlama

Diğer yöntemimizde ise tamamen hizmetlerinizi tanıtarak pazarlama üzerine yoğunlaşan bir WordPress web sitesi oluşturma bulunuyor.

Diyelim ki freelance bir yazar olmak istiyorsunuz.

Bir niche belirleyerek web sitesi oluşturdunuz. Ardından birkaç sayfa oluşturarak insanlara kim olduğunuzu anlatabilir, sunduğunuz hizmetleri açıklayabilir ve geçmişteki işlerinizden örnekler verebilirsiniz.

Sonrasında misafir yazarlık, podcast röportajlar veya soğuk satış yaparak hizmetleriniz için yeni alıcılar oluşturabilirsiniz.

Eğer hizmet bazlı işletmenizi yeni ufuklara taşımak istiyorsanız, iki yöntemi harmanlayarak en iyi sonuçları alabilirsiniz.

 1. İş Bulma Sitesi Oluşturabilirsiniz

İş bulma sayfaları sayesinde web sitenizden oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Süreç oldukça basit. Belirli bir konuda çalışan arayan kişiler sitenize iş ilanı verir ve ziyaretçileriniz bu işlere başvuru yapar.

iş bulma sitesiyle internetten para kazanma

Dilerseniz iş başvurusu yapan kişilerden ücret alabilir ya da ziyaretçilerinizden sitenizi kullanmaları karşılığında aylık üyelik ücreti talep edebilirsiniz.

Unutmayın, bu yöntemi uygulayabilmek için sitenizde ortalama trafiğe sahip olmalısınız. Herhangi bir şirket, sitenizde kalifiye elemanlar görmediği sürece ilan vermeyecektir.

Örneğin ProBlogger Job Board sitesine bakalım. Burada şirketler ve bireyler sitede ilan verebilmek için bir ücret ödüyor. Ardından kişiler bu işi ücretsiz şekilde görüntüleyebiliyor ve başvurabiliyor. ProBlogger büyük bir kitleye sahip yetkili bir site olduğundan iş ilanı yayınlayan şirketler yüzlerce başvuru alabiliyor.

Bir iş sayfası oluştururken, ortamınızdaki şirketlerle alakalı güçlü bir kitleye sahip olduğunuza emin olmalısınız.

 1. Online Bir Dizin Oluşturabilirsiniz

Online dizinler eskiden olduğu kadar popüler değiller ancak yine de internetten para kazanma için faydalı olabilirler.

Online dizinler yukarıdaki iş bulma sayfalarına benzer çalışır. Ancak kişiler iş ilanı verebilmek veya ilanların bulunduğu sayfaya ulaşabilmek için aylık ücret öderler.

Eğer otorite veya yüksek trafik sahibi bir siteniz varsa, bu dizinler oldukça değerli olabilir.

Diyelim ki web geliştirme ve tasarım konulu bir siteniz var. Burada yüksek kalite içerik üretiyor ve sağlam bir trafiğe sahipsiniz. Sitenizin bir bölümünde dizin oluşturarak web geliştiricilerin ve web ajanslarının kullanımına açabilirsiniz.

Bu sistem ilgili kişilere backlink sağlamakla kalmaz üstüne ilgi alanlarıyla ilgili trafik sağlar.

Dizinler genellikle aylık ücret sistemi ile çalışır. Hatta dilerseniz dizinin en üzerinde yer almaları için işletmelerden premium ücret talep edebilirsiniz.

 1. Web Sitenizi Satabilirsiniz

Web sitenizden online para kazanmanın son yöntemi, sitenizi satmak!

Sitenize bağlı olarak bu yöntem oldukça kazançlı olabilir. Sizi zengin yapmasa da ciddi miktarda nakit kazanmanızı sağlayabilir.

web siteleri satarak internetten para kazanma

Siteniz ortalama olarak aylık gelirinin belirli katlarınca satılabilir. Bu çarpan farklı faktörlere bağlıdır ancak genellikle 12’den 30 katına kadar satabilmeniz mümkün.

Aşağıdaki faktörler bu çarpan sayısını etkileyebilir:

 1. Sitenizin yaşı;
 2. Domain otoritesi;
 3. Sitenizin aldığı trafik miktarı;
 4. Oluşturduğunuz kâr oranı;
 5. Gelir çeşitliliği;
 6. Gelirinizin düzenliliği;
 7. Sitenizin büyüme veya küçülme oranı;

Eğer sitelerin ortalama olarak ne kadara satıldığı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, Empire Flipper listelerine göz atabilirsiniz.

Sitenizi satmayı düşünürken artı ve eksileri iyi tartarak karar vermelisiniz. Büyük miktarda nakit mi elde etmek istiyorsunuz yoksa düzenli gelir sahibi olmak mı?

Web Sitesi Olmadan İnternetten Para Kazanma Yolları

Kazançlı bir web sitesi oluşturmak uzun vadede internetten para kazanmanın stabil bir yöntemidir. Ancak bir web sitesi oluşturmaya gerek kalmadan da internetten para kazanmak mümkün.

Web sitesi olmadan 20 farklı yöntemle internetten para kazanmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 1. Kindle Kitapları Yayınlayabilirsiniz

Şimdi bir yazar olabilmenin en kolay zamanı. Eğer para kazanmak için yazar olmayı hayal ediyorsanız, rüyalarınız size sandığınızdan daha yakın olabilir. Öz yayıncılık devrimi sayesinde artık herkes kitap yazarak para kazanabilir.

kindle kitapları yayınlayarak internetten para kazanmak

Başlangıç için belirli bir seviyede olmanız gerekse de bu iyi bir şey çünkü daha güçlü bir rekabet ortamı ortaya çıkıyor. Ancak en iyi kitabı yazarak ve okuyucu beklentilerini karşılayarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

Kendi Kindle kitaplarınızı yayınlarken, yayın sürecinin her bir noktası sizin kontrolünüzde. Bunun anlamı, yazım, düzenleme, biçim, kapak, açıklama ve pazarlama konuları tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Ancak bütün bu ekstra işi kendiniz hallederek pastadan çok daha büyük bir pay alıyorsunuz. Kitabınızın ücretine bağlı olarak satış başına %70’e kadar kazanabilmeniz mümkün.

Öz yayıncı bir yazar olarak başarınızı arttırmak için:

 1. Piyasa araştırması yapın. Piyasada çok fazla rekabet olmayan ancak yine de okuyucu kitlesine sahip bir konu belirleyin.
 2. Mümkün olan en iyi kitabı yazın ve profesyonel bir editör tutun.
 3. Yüksek kaliteye sahip bir kapak tasarlayın ve iyi bir açıklama yazın. Bu iki öğe kitabınızın satışı için en önemlileri.
 4. Kitaplarınızı seri halinde yayınlayarak ilgili piyasaya hükmetmeye çalışın.

Bir yazar olarak başarınız tamamen sizin kontrolünüzde. Mümkün olan en iyi kitabı yazarak ideal okuyucularınız için eposta listeleri oluşturun. Ne kadar fazla yayın yaparsanız, o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

 1. Eposta Pazarlamayla İnternetten Para Kazanmak

Her gün gelen kutunuza düşen onlarca epostayı düşünün. Bunların bir çoğu sizin daha önce abone olduğunuz eposta bültenlerinden oluşuyordur. Bazılarını sürekli olarak takip ediyorsunuzdur ancak bazılarına nereden üye olduğunuzu bile hatırlamıyorsunuzdur.

eposta pazarlama ile internetten para kazanma

Niche bir eposta bülteni oluşturarak hedef bir gruba ulaşabilir ve sürdürülebilir bir kazanç sağlayabilirsiniz. theSkimm gibi milyon dolarlık işletmeler günlük eposta bültenleri üzerine kurulmuştur.

Dahası, bir eposta bületin hazırlamak zor bir iş değildir. ConvertKitDripMailChimp ve Aweber gibi araçlarla internetten para kazanma daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Takip etmeniz gereken süreç şu şekildedir:

 1. Hizmet vermek istediğiniz bir niche belirleyin ve epostalarınızın tarzını oluşturun;
 2. Bir eposta pazarlama sağlayıcısı seçin;
 3. Basit bir açılış sayfası oluşturun ve bu sayfaya trafik kasın;
 4. İlgili listeye düzenli olarak eposta gönderin.

Eposta listenizin amacı güven oluşturmak olmalıdır, bu sayede kişiler epostalarınızı açmak istesin.

Belirli büyüklükte bir liste oluşturduğunuzda, bu listeden para kazanabilmek için bazı yöntemler izleyebilirsiniz, örneğin:

 1. Dijital ürünlerinizi satabilir;
 2. Abonelik dersleri teklif edebilir;
 3. Abonelerinize affiliate teklifler sunabilir;
 4. Sponsorluk satabilirsiniz.
 5. Upwork Benzeri Freelance Siteler Kullanabilirsiniz

Sahip olduğunuz yeteneklerde birilerini arayan kişilerle dolu çeşitli freelance siteleri bulunuyor. Tarihte günümüzden daha çok freelancer ihtiyacı olan bir zaman hiç olmadı.

freelance çalışarak internetten para kazanmak

Bazı popüler freelance siteleri şu şekildedir:

 1. Upwork
 2. Freelancer
 3. Fiverr
 4. Guru

Bu platformlarda başarıyı yakalayabilmek için niche belirlemelisiniz. Bir freelancer olarak yapabileceğiniz en kötü şey kendinizi genellemektir. Rekabet oldukça fazla olduğundan, kendinizi belirli bir müşteri kitlesine çözüm olarak pazarlamalısınız.

Örneğin SaaS şirketleri için WordPress uzmanlığı, kripto para yazarlığı veya başarılı bir misafir yazarı mısınız? İlgi alanınıza odaklanın.

Niche oluşturduktan sonra şimdi profilinizi oluşturmalı, yeteneklerinizi gösteren ilgili örnekler sunmalı ve başvurulara başlamalısınız.

Eğer geçiminizi sağlamak için Upwork gibi platformlar kullanmakta ciddiyseniz, Freelance to Win sitesini kapsamlı şekilde okumalısınız. Bu site yüksek kazançlı bir freelancer olabilmenize yardımcı olmak üzere kurulmuştur.

 1. Web Site Alımı ve Satımı Yapabilirsiniz

Web sitesi alma ve satma süreci, emlak yatırımı gibidir. Potansiyel sahibi bir ev satın alırsınız, tamiratını yaparsınız ve satarak kazanç sağlarsınız.

web sitesi alım satımı yaparak online para kazanma

Süreç oldukça basit. Ancak belirli miktarda risk bulunduğunu unutmayın. Bu sebeple kaybetmeyi göze almadığınız parayı herhangi bir siteye yatırmamalısınız.

Kâr için site alım satımı yaparken:

 1. Üzerinde geliştirmeler yapabileceğiniz, kelepir bir web sitesi bulun. EmpireFlippersFlippa ve We Sell Your Site gibi pazarları kontrol edin.
 2. Site araştırması yaparak gelir ve trafik rakamlarını, link profilini ve sitenin satış sebebini öğrenin.
 3. Eğer her şey yolundaysa siteyi satın alın.
 4. Üzerinde geliştirmeler yaparak trafik ve geliri maksimuma taşıyın.
 5. Siteyi satarak kâr yapın!

Eğer bu süreci daha derinlemesine incelemek istiyorsanız aşağıdaki kaynaklara göz atarak Hostinger kullanıcılarının başarı hikayelerini okuyabilirsiniz:

 1. Domain Adresi Alıp Satabilirsiniz

Yukarıda web sitesi alım satımından bahsetmiştik. Peki aynı şeyi domain adresleri için de yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

domain adresleri satarak internetten para kazanma

Just Dropped ve eşsiz domain adresleri satın alma araçlarını kullanın. Daha sonra ise domain adreslerini tekrar listeleyin, alıcı bekleyin ve satın ve kâr edin.

Bazı insanlar tam da bu stratejiyi kullanarak yıllık yüzlerce veya binlerce dolar kazanıyor.

Domain sorgulama aracımızı kullanarak siz de Hostinger’da bu işe başlayabilirsiniz. Domain adınızı girin ve kullanılabilir bütün seçenekleri size sunalım.

Eşsiz Domain Adınızı Bulun

 1. Stok Fotoğraf ve Görsel Satabilirsiniz
stok fotoğraf satarak internetten para kazanma

Eğer fotoğraf çekmeyi veya görüntü kaydı yapmayı seviyorsanız, bu tutkunuzdan para kazanabilmeniz mümkün.

Stok fotoğraf ve görsel yüklemenize olanak sağlayan onlarca web sitesi bulunuyor. Bu siteler devasa kullanıcı rakamlarına sahip ve bu kişiler fotoğrafınızı kullandığında siz para kazanıyorsunuz.

En büyük stok fotoğrafçılık web sitelerinden bazıları:

Eğer bir video grafikerseniz, bazı siteler şu şekilde:

Stok portföyü oluştururken yukarıdaki sitelerde piyasa araştırması mutlaka yapın.

Ardından kendi nichenizi oluşturun ve mümkün sıklıkla görsel yayınlayın. Portföyünüz ne kadar büyükse, başarı şansınız da o kadar artar.

Fotoğraf ve videolarınızdan para kazanmanın ötesinde bu siteleri kullanarak eserleriniz için hayran kitlesi de oluşturmanız mümkün.

 1. Kripto Para Yatırımıyla İnternetten Para Kazanma

Geçtiğimiz yıl içindeki Bitcoin patlamasının radarınızdan kaçmış olma ihtimali neredeyse yok. Ancak Bitcoin ve diğer kripto paralara zamanında yatırım yapmamış olsanız da hiçbir şey için geç değil.

kripto paralar ile internetten para kazanma

Bugün yatırım yaparak hala kazanç sağlamanız mümkün.

Kripto paralara yatırım yapmak tıpkı diğer yatırımlara benzer ve bazı riskler içerir. Ancak kendinizi geliştirmek için gerekli zamanı ayırırsanız, uzun vadede ciddi kazançlar sağlayabileceğiniz yatırımlar yapabilirsiniz.

Kripto para macerasının ilk adımı bilgi ve yeteneklerinizi tazelemek olmalı. BitDegree bu konuda sahip olduğu rehber ve derslerle harika bir kaynaktır.

Kripto paralar üzerinden para kazanmak için farklı yaklaşımlar uygulayabilirsiniz, örneğin:

 1. IPO (halka arz) öncesinde yatırım yapmak veya değer büyümesi beklemek
 2. Blok zinciri ile programlama ve çalışmayı öğrenme
 3. Kripto para yazarlığı
 4. Kripto para şirketlerinde iş edinme

Kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi nispeten genç olsa da, gelecekteki başarınız için şimdiden öğrenmeye başlamak mantıklı bir seçim olacaktır.

 1. Etsy Üzerinden El İşi Ürünleri Satabilirsiniz

El işleri konusunda marifetli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer el işleriyle ilgiliyseniz, internetten bu ürünleri satarak internetten para kazanma işlemini yapabilirsiniz.

Etsy ile internetten para kazanma

Etsy el işi ürünleri satabileceğiniz en büyük platformlardan birisidir. iPhone kılıflarından yüzüklere kadar her şey bulunabilir.

Bir web siteniz veya online varlığınız olmasa da Etsy’de satış yapabilmeniz mümkün. Halihazırda devasa bir kullanıcı tabanı olduğundan, doğrudan satışa odaklanabilirsiniz. Artı olarak, eğer yeterli ilgili yaratırsanız, gelecekte kendi eTicaret sitenizi açabilirsiniz.

Başarınız için bu alanda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 1. Araştırma yaparak ürettiğiniz ürünlere Etsy‘de talep olup olmadığını kontrol edin.
 2. Her bir ürünü üretmek ne kadar zaman alıyor ve bu zaman maliyeti ve işçiliği karşılıyor mu.
 3. Ürününüzü öne çıkaran şeyin ne olduğunu düşünün. Bir taraftan eşsiz olurken, diğer yandan alıcılarınızın beklentilerini karşılamalısınız.
 4. Amazon (FBA) Aracılığıyla Ürünlerinizi Satabilirsiniz

Amazon, bir milyarın üzerinde ürün rakamıyla en büyük online perakendecilerden birisi.

Yukarıda bir eTicaret sitesi için niche oluşturmaktan bahsetmiştik ve bu yöntemde de benzer bir yaklaşım sergilemelisiniz, elbette bu sefer odağınızda Amazon platformu olmalı.

Bu yaklaşımda, Amazon’da iyi satış rakamlarına sahip ürünler buluyorsunuz ve bu ürünlerin daha ucuz varyasyonlarını buluyorsunuz. Ardından kendi markanızı damgalayarak bu ürünleri tekrar satıyorsunuz.

Bu ürünleri kendiniz satma imkanına veya bu ürünleri doğrudan üretici tarafından gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer ilginç bir fikir gibi geldiyse, aşağıdaki kaynaklara göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

 1. Bir YouTube Kanalı Açabilirsiniz

YouTube dünyanın en büyük arama motorlarından birisi. Ancak burada insanlar web siteleri aramak yerine eğlenceli veya bilgilendirici videolar arıyor.

YouTube kanalınız üzerinden platformun dahili reklam sistemini kullanarak veya izleyicilerinizi üzerinden para kazandığınız farklı web sitelerine yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Bir YouTube kanalı oluşturmayı web sitesi kurmaya benzetebilirsiniz, tabi burada yazılı içerik yerine video oluşturuyorsunuz.

Eğer kamera önünde rahat biriyseniz ve şansınızı video oluşturmada denemek istiyorsanız, o halde kanalınızın ne ile ilgili olacağına karar vermelisiniz. Tipik olarak piyasada iki farklı YouTube kanal türü bulunuyor (en azından başarılı):

 • Eğlenceli içerik. Bu tarzda üretilen komedi videoları, şakalar, incelemeler, bilgisayar oyunlarını dahil edebiliriz.
 • Eğitici içerik. Bu tür daha çok ‘nasıl yapılır’ tarzı videolara yöneliktir. Eğer faydalı yetenekleriniz veya bilgileriniz varsa, o halde bu tarz bir kanal size daha çok hitap edecektir.

Ne tür bir kanal açacağınıza karar verdikten sonra diğer adım kanalı oluşturmak. Öncelikle bir Youtube kanalı oluşturmalı ve akılda kalıcı bir isim bulmalısınız. Ardından aşağıdaki adımları aklınızdan çıkarmamalısınız:

 1. Yüksek kalitede kayıt yapabilen bir kamera kullanın;
 2. Farklı tarzlarda, formatlarda ve düzenleme tekniklerinde deneyler yaparak size en uygun tarzı belirleyin.
 3. Video başlıklarını, açıklamalarını ve görsellerini optimize ederek insanları tıklamaya teşvik edin;
 4. İstikrarlı bir video yayınlama düzeni belirleyin, böylece takipçileriniz ne zaman yeni içerik yayınlanacağını takip edebilir.
 5. Sanal Asistanlık Yapabilirsiniz

Eğer organizasyon ve planlama konusunda yetenekliyseniz, sanal asistanlık sizin işiniz olabilir. Bir sanal asistan çok çeşitli işlerden sorumlu olabilir. Örneğin genel muhasebe, veri girişi, eposta yönetimi, araştırma gibi konularda yardımınız istenebilir.

Sanal bir asistan olmak sadece gelirinizi arttırmaz ayrıca önemli insanlarla ağ kurmanızı sağlar. Bunun üstüne sanal asistanlara olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Çoğu işletme sahibi tam zamanlı kadrolu eleman almak yerine genellikle sanal asistanlara yönelmektedir.

FiverrUpwork ve Remote.co gibi sitelerde sanal asistanlık ilanları bulabilir ve çalışmayarak başlayarak internetten para kazanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Yazımlarınızı veya Yazılım Hizmeti Satabilirsiniz

Kod yazabilme oldukça değerli bir yetenek olabilir. İster yeteneklerinizle freelance çalışın, ister kendi yazılımınızı oluşturun.

Nasıl yazılım yazacağınızı bildiğinizde imkanlarınız oldukça çoğalıyor, bir tüketici uygulaması oluşturabilir, niche bir web veya mobil uygulama yazabilir ve hatta oyun bile yapabilirsiniz. Çoğu başarılı işletme bir yazılımın üzerine kurulmuştur.

Günümüzdeki çoğu yazılım genellikle büyük şirketler tarafından oluşturulmaktadır. Ancak Google Play veya Apple Store’a baktığınızda en popüler uygulamalardan çoğu tıpkı sizin gibi kişiler tarafından oluşturulmuştur.

Eğer kendi yazılım veya uygulamalarınızdan para kazanmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki yaklaşımları uygulayabilirsiniz:

 1. Pazar araştırması yaparak nelere ihtiyaç olduğunu analiz edin;
 2. Yazılımın MVP versiyonunu oluşturun;
 3. İlk kullanıcılar ve beta testerlardan geribildirim alın;
 4. Geribildirimi değerlendirerek yazılımınızın ilk sürümünü hayata taşıyın;
 5. Yazılım çözümünüzü pazarlayın.

Eğer ilham arıyorsanız, ConvertKit’in kurucusu Nathan Barry’nin kendi yazılım şirketini nasıl büyüttüğüne göz atın.

Eğer kendi yazılımınızı oluşturarak satma süreci çok zaman alıcı görünüyorsa, o halde yazılım yeteneklerinizden freelance çalışarak para kazanabilirsiniz.

Upwork ve Freelancer gibi platformlara göz atarak yeteneklerinize uygun iş ilanları bulabilirsiniz. Ya da Remoteok.io sitesini ziyaret ederek farklı yazılım fırsatları yakalayabilirsiniz.

 1. Online Özel Ders Verebilirsiniz

Tüm dünyadan öğrencilere İngilizce veya farklı dersler vermek interneten para kazanma yollarından birisidir. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede doğu büyüdüyseniz, başarı için gereken yeteneğe zaten sahipsiniz demektir.

Verbalplanet ana sayfası

İşe alınma şansınızı arttırmak için ESL sertifikası almayı düşünebilirsiniz.

Genellikle Skype üzerinden vereceğiniz saat başı ders için 25$’a kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Eğer bu tür işler ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki sitelere göz atın:

 1. Web Siteleri Test Edebilir ve Geri Bildirim Sağlayabilirsiniz

Tasarıma yatkın gözleriniz varsa ve iyi bir web sitesi nasıl olur biliyorum diyorsanız, kullanım hatalarını bulmak ve geri bildirim sağlamak için web siteleri test ederek internetten para kazanabilirsiniz.

Örneğin içerik yetersiz mi? Tasarım kafanızı mı karıştırıyor? Menüde gezinmesi zor mu? Bu gibi içgörüler işletme gelişimi için oldukça değerlidir.

Bu tür geri bildirim için size para ödemeyecek oldukça fazla site bulunuyor. En popüler web site ve uygulama kontrol sitelerinden bazıları:

 1. Web Site Geliştiriciliğiyle İnternetten Para Kazanma

Eğer geliştirme yeteneğiniz yoksa o halde ilk adım nasıl kod yazacağınızı öğrenmek olmalı. Gerekli becerileri edindikten sonra iş aramaya başlayabilirsiniz.

Upwork ve Freelancer gibi sitelerde profil oluşturun ve işlere başvurmaya başlayın.

Başarı şansınızı arttırmak için kendinize bir niche belirleyebilir ve profilinizi buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.

Örneğin emlakçılara yönelik web siteleri kurmak istiyorsunuz veya WooCommerce ve WordPress kullanan eTicaret siteleri oluşturmak.

Öncelikle belirlediğiniz alanda talep olup olmadığını kontrol edin. Ardından belirlediğinize niche uygun olarak web siteleri oluşturarak işlere başvuru yapın.

 1. Sesli Kitap Seslendirmesi Yapabilirsiniz

Sesli kitap endüstrisi gittikçe büyümektedir. Görünüşe göre git gide daha fazla insan içeriği okumak yerine dinlemeyi tercih ediyor. Yine de çoğu kitap hiçbir zaman sesli kitap formatını alamıyor.

Bu biraz da komik çünkü sesli kitaplar yazarları için oldukça faydalı olabilir. Kitaplarından daha fazla para kazanmakla kalmaz ayrıca tanınırlıklarını arttırabilirler.

sesli kitaplarla internetten para kazanma

Eğer güzel bir sesiniz varsa ve okumayı seviyorsanız, sesli kitap seslendirmesi geleceğiniz olabilir.

Bu işe başlamanın en kolay yollarından birisi ACX kaydı yapmak. Bu hizmet, sesli kitap seslendirmenlerini yazarlarla buluşturuyor.

Yukarıdaki hizmete kayıt olmanın ötesinde ayrıca yüksek kalite bir mikrofon ve kayıt yazılımına yatırım yapmalı ve sesli yeteneklerinizi gösteren kayıtlar almalısınız.

Eğer erişiminizi arttırmak istiyorsanız ayrıca Upwork’de bir profil oluşturarak seslendirme işleri takip edebilirsiniz.

 1. Grafik Tasarımcı Olabilirsiniz

Eğer tasarım konusunda yetenekliyseniz veya Photoshop ve Illustrator ile oynamayı seviyorsanız, bu yeteneklerinizi kullanarak internetten para kazanmanız mümkün.

Yukarıda belirttiğimiz freelance platformlarını kullanarak bir profil oluşturabilir ve iş arayabilirsiniz veya 99designs gibi bir platformda yeteneklerinizi test edebilirsiniz. Bu sitede diğer tasarımcılarla proje almak için yarışırsınız. Eğer müşteri tasarımınızı beğenirse projeyi siz alır ve çalışmaya başlarsınız.

99designs arama motorunu kullanarak profesyonel tasarımcı arama

Bir grafik tasarımcı olarak müşteri bulabilmenin diğer bir yöntemi ise offline olmak. Yerel esnafları gezerek veya şehirde biraz araştırma yaparak grafik tasarım yeteneklerinize ihtiyacı olan işletmeler bulabilmeniz mümkün. Belki yeni bir logo, bir broşür veya hatta şirket üniformaları tasarlayabilirsiniz.

 1. Instagram Ünlüsü Olmayı Deneyebilirsiniz

Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birisi. Ancak yeterli sayıda takipçiniz olması durumunda doğrudan Instagram’dan para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Instagram’da büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak gittikçe zorlaşmakta ancak düzgün bir gelir sağlamak hala nispeten kolay. Büyük markalar ve diğer şirketler sadece onlarla veya ürünleriyle ilgili gönderi yapmanız durumunda size para ödeyebilirler.

Genellikle gönderi başına alacağınız ücret takipçi sayınız ve bu takipçilerin etkileşimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak gönderi başına birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar bir aralık düşünebilirsiniz.

Instagram’da ortalama bir büyüklüğe ulaşmanız zaman alacaktır ancak fotoğraf çekmeyi seviyor ve telefonunuzda zaman geçirmekten rahatsız olmuyorsanız, şansınızı denemeye değer.

Hesabınızı doğru şekilde büyütmek için takip edebileceğiniz bazı kaynaklar:

 1. SEO Hizmetleri Verebilirsiniz

Web site derecelendirmeyi bilmek oldukça kazançlı bir yetenektir.

İnsanlar arama motorlarını kullanmaya devam ettikçe, SEO konusunda uzman kişilere her zaman ihtiyaç olacaktır.

Hatta günümüzde bazı blogları takip ederek SEO konusunda oldukça iyi bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bir web sitesini daha iyi derecelere taşımak için ne gerektiğini öğrendiğiniz vakit yeteneklerinizi test etmelisiniz. Bir web sitesi oluşturarak SEO bilgilerinizi bu site üzerinden kontrol edebilirsiniz ancak bu zorunlu değildir.

Hatta doğrudan müşteri edinmeye başlayabilirsiniz.

İlk yaklaşım olarak Upwork ve Freelancer.com sitelerini kullanabilirsiniz.

Ya da hizmetlerinizi, arama motorlarında yer kapmaya çalışan yerel işletmelere sunabilirsiniz.

 1. Sosyal Medya Hesapları Yönetebilirsiniz

Bugünlerde hepimiz aktif olarak sosyal medya kullanıyoruz. Ancak sosyal medya hesapları yöneterek internetten para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğer bilgili bir sosyal medya kullanıcısıysanız bir adım öndesiniz demektir. Bu sayede uzmanlığınızı çok daha iyi kullanabilir ve ücret karşılığı diğerlerinin hesaplarını yönetebilirsiniz.

Eğer bilgili değilseniz de, endişelenmeyin.

Hootsuite Academy gibi onlarca eğitici kaynak sayesinde sosyal medyanın tüm gizemlerine hakim olabilirsiniz.

Hootsuite Akademi kursları örneği

Bilgi birikiminiz arttıktan sonra şimdi tekrar  Upwork ve Freelancer gibi sitelere dönmeli ve iş başvurularına başlamalısınız.

Eğer müşteri bulma şansınızı arttırmak istiyorsanız, öğrendiklerinizi kullanarak uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz.

 1. Bir Podcast Oluşturabilirsiniz

Eğer etkili bir konuşmacıysanız ve fikirlerinizi paylaşmayı veya röportajlar yapmayı seviyorsanız, podcast sizin için harika bir macera olabilir. Podcast piyasası şu an patlama noktasında ve bu iyi bir şey.

Dinleyiciler podcastlerin taşınılabilirliğini seviyor ve çoğumuz sürekli hareket halinde olduğundan içerik tüketimi için kullanışlı bir hal alıyor.

Günümüz podcast piyasasında başarılı olabilmek için yüksek kalite içerik üretmelisiniz. Bu sadece ses kalitesinden ibaret değildir, ayrıca içeriğinizin kalitesi önemlidir. Başlangıç için güçlü bir mikrofona ihtiyacınız vardır.

Eğer röportaj üzerine kurulu bir podcast yapmayı planlıyorsanız, o halde öncelikle misafirlerinize ulaşmakla başlamalısınız. Arkadaş veya aile üyelerinizle geyik amaçlı birkaç yayın yapmak isteyebilirsiniz, bu sayede ilk gerçek röportajınızdan önce tarzınızı belirleyebilirsiniz.

Konu ve kalite standartlarını hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için iTunes üzerindeki podcastlere göz atabilirsiniz. Birkaç bölüm dinleyerek kalitenin nasıl oluştuğunu analiz edebilirsiniz.

 • Hepsi harika hikayeler mi anlatıyor?
 • Komedi kullanıyorlar mı?
 • İlginç bir bakış açısına mı sahipler?
 • Eşsiz röportajlar mı yapıyorlar?

En iyilerden öğrenerek, kendi bölümlerinizi oluştururken nelerden kaçınmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Podcast üzerinden kazanacağınız para miktarı hedef kitlenizin büyüklüğü ve etkileşimine bağlıdır. Kitleniz ne kadar büyükse ve podcast ne kadar fazla indirilmişse o kadar iyi para kazanabilirsiniz.

Keşfedebileceğiniz bazı seçenekler:

 1. Konuştuğunuz konular hakkında ürün ve hizmetler satın;
 2. Podcast için perde arkası bölümü veya bir üyelik sitesi oluşturun;
 3. Yayın esnasında ismini okuyabileceğiniz sponsorluklar satın;
 4. Yayınınız için bağış kabul edin.
 5. Freelance Yazarlık Yapabilirsiniz

Eğer kelimelerle oynamayı seviyorsanız, internetten para kazanmak için yazarlık yapabilirsiniz.

Tecrübeniz olmasa bile hızlı bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlk adım olarak niche belirleyin ve ne tür bir yazarlık yapacağınıza karar verin, örneğin:

 • SaaS siteleri için detaylı blog yazıları mı yazmak istiyorsunuz?
 • Emlakçılar için reklam yazıları mı yazmak istiyorsunuz?
 • Ya da yaşam ve sağlık konularında eposta pazarlama yazıları mı?

Üzerine yazılacak o kadar çok konu var ki. Sizin karar vermeniz gereken, ne tür bir yazar olmak istediğiniz.

Niche belirledikten sonra şimdi bazı örnekler oluşturma ve müşteri arama zamanı.

En hızlı yaklaşım freelancer platformlarını kullanarak müşteri aramaktır. Ancak örnek yazılar yazarak Medium veya LinkedIn gibi sitelere yüklemeniz de mümkün.

LinkedIn'de freelance yazarlık ilanı

Eğer freelance yazar olmak konusunda ciddiyseniz aşağıdaki kaynaklara göz atın:

 1. Sanat ve Tasarımlarınızı Satabilirsiniz

Eğer tasarım konusunda yetenekliyseniz, tasarımlarınızı satarak internetten para kazanabilirsiniz. Society6 gibi siteler eşsiz tasarımlarınızı yükleyerek, farklı eşyalar üzerinde yer almalarını sağlayabilirsiniz.

Society6 sizlere tasarımlarınız üzerinden para kazanma şansı sunuyor.

Kendi dükkanınızı oluşturuyor, kendi tasarımlarınızı yüklüyor ve hangi eşyalar üzerinde gösterilmesini istediğinizi belirliyorsunuz. Artı olarak birisi dükkanınızdan bir şey sipariş verdiğinde, ürünleri taleplerine göre kargolanır.

Eğer insanların sevdiği tasarımlara sahipseniz, bu yöntem sizin için kazançlı olabilir.

 1. Mikro İşler Yapabilirsiniz

Mikro işler, tamamlanması için insan zekası gerektiren etkinliklerdir. İçinde bulunduğumuz otomasyon devrinde bile bir insan dokunuşuna ihtiyaç duyan belirli görevler mevcuttur.

Mikro görevler, tamamlanması için insana ihtiyaç duyulan işlerdir. Örneğin belirli bir anahtar kelimeyle ilgili arama sonuçlarını incelemeniz, bir paragrafı başka bir dile çevirmeniz veya bir makalenin tonunu düzenlemeniz istenebilir.

Mikro işleri tamamlaması keyifli olabilir ve tüm ihtiyacınız olan bir bilgisayar ile internet bağlantısıdır. Bu tür işlere kaydolmanın en iyi yeri Amazon Mechanical Turk sitesidir.

Tek yapmanız gereken üye olarak bir hesap açmak ve mikro işler yapmak için para almaktır.

 1. Online Anketlere Katılabilirsiniz

Online anketlere katılmak internetten para kazanmanın iyi yollarından birisi değildir. Ancak hızlı şekilde küçük miktar para veya ödül kazanmak istiyorsanız, düşünmeye değer bir yöntemdir.

Anket doldurmak oldukça basit bir işlemdir. Anket doldurarak nakit para, kuponlar, ödüller ve hediye kartları kazanabilirsiniz.

Pinecone Research online anket sitesi ana sayfası

Genellikle tüm yapmanız gereken onlara demografik bilgilerinizi vermeniz ve bu sayede arka planınız ve ilgi alanlarınız konusunda bilgi sahibi olabilirler, bunun ardından kazanmaya başlayabilirsiniz.

En popüler anket sitelerinden bazıları:

 1. Clarity.FM Üzerinden Uzmanlığınızı Satın

Freelance hizmetlerde olduğu gibi, bilgi birikiminizi ve tavsiyelerinizi satabilmeniz mümkün. Eğer belirli bir alanda uzmansanız veya özel bilgi birikimi sahibiyseniz, bunun üzerinden para kazanabilirsiniz.

Artı olarak bunun için kendi web sitenizi veya platformunuzu kurmanıza gerek yok.

Clarity.FMSavvy.is ve Coach.me gibi siteler potansiyel olarak bilgi birikiminize ihtiyacı olan kişilerden oluşan büyük bir kitleye sahip.

Kazancınız sınırlı olacaktır çünkü doğrudan saat üzerinden kazanıyorsunuz. Ancak yine de internetten para kazanma yollarından hızlı ve verimli bir seçenektir. Tüm yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve bilginizi diğerlerine aktarmak.

 1. Bir Uzaktan Çalışma Şirketine Katılın

Eğer kariyerinizi değiştirmek, yeni bir şey denemek veya hava değişikliği istiyorsanız uzaktan çalışmayı deneyin. Bugünlerde birçok şirket yarı veya tam zamanlı çalışan işçiler aramaktadır. Nereden çalıştığınızın da pek bir önemi yoktur.

Bu türden işlere müşteri desteği teklifleri, tasarımcılık veya halihazırda sahip olduğunuz pozisyon gibi işler de dahildir.

SolidGigs ana sayfası

Yerel küçük işletme seçeneklerine de göz atabilir veya online iş ilanlarını da göz atabilirsiniz. Ayrıca FlexjobsSolidGigsWe Work Remotely ve Remote gibi sitelere de göz atmayı unutmayın.

Beğendiğiniz bir iş bulun, başvurun, istediğiniz yerden çalışın ve internetten para kazanma işlemine başlayın.

 1. Seyahat Danışmanlığı

Tüm dünyayı gezdiniz ve hikayelerinizle deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmak mı istiyorsunuz? Tertiplisiniz ve seyahat planları oluşturabilir misiniz? O zaman seyahat danışmanlığı ile internetten para kazanma size göre olabilir.

Uçuş fiyatları ve zamanlarıyla birlikte müşterilerinizin tercihlerine göre yemek programlarını kontrol etmek zaman içinde iyi bir gelir kaynağı olabilir. İyi bir itibar edinmeye ilk önce arkadaşlarınız ve ailenize yardım etmekle başlayabilir, daha sonra da fikirlerinizi online paylaşabilirsiniz.

Sonuç

Yazımızın bu kısmıyla birlikte artık internetten para kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmuş oldunuz. İster ekstra gelir için bir miktar para kazanmak isteyin, ister yeni bir kariyere başlamak, her şey sizin elinizde.

Yukarıdaki listemizin sizi baymasına izin vermeyin, bunun yerine ne yapmaktan keyif aldığınızı sorgulayın. Mevcut yeteneklerinizi sırtlanarak bunlar üzerinden yukarıdaki fırsatlardan hangilerini değerlendirebileceğinizi düşünün.

Unutmayın, bütün para kazanma yöntemlerinde olduğu gibi bu da anında gerçekleşmeyebilir. Ancak kararlılık ve azim ile mutlaka gereken yerlere ulaşacaksınız.

İnternetten para kazanma yolları ile ilgili bizim atladığımız bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!